Epoksi zeminlerin geniş bir kullanım ağı vardır. Üretim tesislerinden, fabrikalara, hayvan çiftliklerinden, hastanelere ve evlere kadar insanın ayak bastığı her yerde Epoksi zeminler kullanılmaktadır. Ana amacı betonun aşınmasını önlemek amacıyla kullanılır.

Fakat artık Epoksi zeminlere dekoratif özellikler de eklenebilmektedir. Böylece hem koruyucu hem de görsel açıdan bir estetik sağlayıcı olur. Ayrıca tozlanmayı yok etmesi, kolay temizlenebilmesi yalıtım sağlaması ve bakteri ya da haşere oluşumunu engellemesi bakımından sıklıkla tercih edilen bir üründür. Epoksi boya evlerde daha çok banyoda ki kaygan zemini yok etmek için ve garajlardaki lastik kaymalarını önlemek için kullanılmaktadır.

Epoksi boyalarda sonsuz bir renk seçimi şansınız vardır. Aynı rengin değişik tonlarını yakalayabilir veya yepyeni bir renk oluşturabilirsiniz. Epoksi boya yapıldıktan sonra boyanın rengini beğenmediğiniz veya belli bir süre sonra sıkıldığınız zaman mevcut olan boyanın üstüne başka Epoksi boya uygulayabilirsiniz.

Epoksi boya kullanılan kalınlık özelliğine göre zaman açısından farklılık göstermektedir.

  • Epoksi boya kalınlıkları 4 mm den 1.5 cm ye kadar çıkabiliyor.
  • Kullanılacak kalınlık zeminin durumuna göre belirlendiği gibi aynı zamanda zemin üzerindeki eşyaya göre de belirlenmektedir.
  • Epoksi boyalarda ince kaplamalar 5 ile 8 yıl
  • Orta kalınlıktaki kaplamalar 8 ile 11 yıl
  • Kalın ölçekli kaplamalar ise 15 – 20 yıl dayanıklılık gösterebilmektedir.

Hangi Rengi Severseniz O rengin Üstünde Yürüyün

Tabi bu süreler kesin ve net süreler değildir. Genelde Epoksi süreleri kullanıcı odaklıdır. Ne kadar iyi bakılırsa daha fazla da kullanılma şansı var. Epoksi boyalar kolaylıkla dış etkenlerden etkilenmeyen boyalardır. Duvarlara da uygulanabilmektedir fakat genelde zemin için tercih edilir.

Herhangi bir güvenlik ve sağlık riski oluşturmayan Epoksi boyalar her alana kolaylıkla uygulanabilir. 3 gün gibi bir kuruma süresi olan boyalar herkes tarafından rahatça uygulanabilir. Herhangi bir koku yapmak gibi veya kendi içinde bir koku barındırmak gibi durumu söz konusu değildir.

Tamamen kokusuzdur. Kolay temizlenmesi ve ısı yalıtımı sağlaması bakımından zemin kaplamalarında Epoksi boya tercih sıralarında en üstlerde yer almaktadır.